Żyjące ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je posadzić i doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia skwer, osłania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, i wzrokiem sąsiadów. Daje przyjemny cień, dostarcza schron ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego budową musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, czy wspomóc w podziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu zacisznych zakątków? Winniśmy także zdecydować, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór gatunku drzewa bądź krzaku.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew i krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze ochraniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje opinia, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” a także „Spiralis”, które bez obcinania trwają wąski kształt. Jak osiągną pożądaną wielkość skracamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki wymagają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie Winylowe preferujemy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Ujmą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają wzniesione pędy i odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najpoprawniej sprawdzają się odporne na przymrozki buki oraz graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, dobrze się zagęszczają, przez wzgląd na co otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez płot nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od siły przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o przeróżnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za ramę rabat tudzież ścieżek, wydzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najpoprawniej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy pozyskać dość pokaźne zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować botanik od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi ogrodu, możemy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To rozwiązanie zdaje akuratnie egzamin także w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki wolno też strzyc, niemniej jednak wówczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia rekomendowane są również krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najprawidłowiej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po srogich zimach bywają niekiedy oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy kultowe są zielone ogrodzenie plastykowe z laurowiśni bądź zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. Tym samym, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on nieduży (do 60-80cm), by wolno go było okryć na zimę agrowłókniną a także łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać zwłaszcza dekoracyjny płot, należałoby posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, małym, np. spośród iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia z PCV z Wschowy strzyżone z fantazją- z krętą liną „dachu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s