Wierzba wyrośnie nawet z patyczka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka pędu.

Mając na uwadze ten fakt, możemy z niej wykonać szczególne postaci płotu. Z tej przyczyny nasz żywopłot zyska unikalny charakter i będzie się wyróżniać spośród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na polach oraz bagiennych bagnach wierzby od antycznych czasów zagościły w krajowych ogrodach. Umiłowaliśmy je za urodę i charakterystyczne kiciusie. Nie są ambarasujące, pragną wyłącznie niemało wilgoci i trochę słońca. Zadowolą się nieledwie wszystką rolą.

Malutko drzew zdoła również identycznie ekspresowo stymulować stracone pędy oraz gałęzie. Wierzby wybitnie swobodnie odtwarzają również swój system korzeniowy. Wystarczy, iż obcięty względnie nawet uszkodzony patyk zanurzony w mokrej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz sprezentuje zaczątek nowemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na myśl, tak aby z wierzb robić splecione sztachety ogrodzeniowe czy parkany zaciemnione liśćmi. Prawdopodobnie powinno się posiadać tak śmiałe płot. Najakuratniej do zainstalowania takiego parkanu wykorzystać następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, oraz jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te typy wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakich własności:

rodzą proste, długie oraz niezwykle sprężyste pędy – dzięki temu można łatwo formować kształt ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po obcięciu- w niedługim okresie zdołamy wypleść pełne przęsło na płot;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej zdolności do instalacji takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już idee na postać płotu, musimy zdobyć właściwe wierzbowe pędy na płot. Niestety, odszukanie ich w przesłankach samoistnych jest uciążliwe, albowiem dziko narastające krzaki sporadycznie wypuszczają ogromnie długie oraz prostolinijne pędy. Najpoprawniej jest zaplanować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wytypujmy nasamprzód lokalizację w skwerze, malutko przez nas uczęszczane i w żadnym wypadku zauważalne.Wiosenką, w marcu albo w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, które możemy otrzymać z dziko wzrastających roślin. Przedtem wypada je namoczyć na 24 godziny w wodzie, by się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie tak aby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny migiem się grubieją, przeto powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa uprawniamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, których wiosenką następnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki sporadycznie przewyższają 2m, więc na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu witek, które można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s